İncelemeler

Epic Games Ücretsiz Oyunu Amnesia: Rebirth

Amnesia: Rebirth, Frictional Games oyun şirketinin piyasa sürdüğü şimdilik Amnesia serisinin son oyunu olan Amnesia: Rebirth, korku türünü seven oyuncularını tatmin eden yegane oyunlardan biri olduğu söylenebilir. Gerilim seviyesini devamlı yüksek tutup oyunculara devamlı nabızlarını kontrol etme ihtiyacı hissettiriyor. Gerek kullandığı dinamikler, gerek atmosfer olarak Rebirth, oyun piyasasında akıl sağlığınızı kaybetmeyeceğimiz konuma geliyor.

HİKAYE

Genelde incelemelerimi bir sıraya dizip o şekilde devam ederim ki okuyucularıma daha net ve açık anlaşılsın. O zaman ilk hikayeden bahsedelim. Hikayemiz Tasi Trianon ve eşi Salim ile birlikte bir keşif gezisi için çıktığı yolculukta uçağın arızalanması sonucu Cezayir’in ıssız çöllerine düşmesiyle başlıyor. Ana karakterimiz olan Tasi kazadan kurtulup uyandığında, uçakta eşi dahil kimsenin olmadığı görüyor. Yolculuğun başından beri halüsinasyonlar gören Tasi, uyandığında hiçbir şey hatırlamayarak hafızasını yinelemeye çalışıyor. Üstüne üstlük Tasi’nin vücudunda olan bir hastalık onu karanlıktan uzaklaştırarak ışığa yönelmesine sebep oluyor. Tabi hastalıksa … Salim ve uçaktakilerin nerde olduğunu aramaya başlayan ana karakterimizin ve bizim serüvenimiz bu noktada başlıyor.

 OYNANIŞ

Hikayemizi başlattığımıza göre oynanışa geçebiliriz. Amnesia: Rebirth, first person mekaniğine sahip olan bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Korku oyunlarında vazgeçilmez olan first person geleneği bu oyunda da etkileşimi karşımızdaki düşmanları alt etmek için değil de çeşitli bulmacalar çözerek, eşyalar taşıyarak ve kendimize yollar açarak kuruyoruz. Rebith’de bahsetmemiz gereken en önemli husus karanlık olacaktır.

KARANLIK

Geçmişte bir başka Amnesia oyunundan gördüğümüz karanlık korkusu Rebirth’de de karşımıza çıkıyor. Oyunda korku seviyenizi hep dengede tutmak zorundasınız. Aksi taktirde Tasi aklını kaçırıp öfke nöbetleri geçiriyor. Bunu da oyunda devamlı ışık kaynağı bulup, karanlıkta koşmamak ile sağlıyorsunuz. Gittiğiniz çoğu yerde mumluklar bulunuyor. Mumları kibritinizle yakıp o konumda devamlı bir ışık hali oluşturabilirsiniz. Ama koridorlarda tek düze ilerlerken mum bulmak pek mümkün gözükmüyor.
Amnesia: Rebirth

IŞIK KAYNAKLARI

Rebirth’de sizleri en yakın dostunuz olacak kibritlere bırakıyorum. Oyuna ilk alışmaya başladığım zamanlarda ani hareketlerle kibritimi söndürüp, boş boşuna onlarca kibrit harcamışımdır. Alıştıktan sonra ise kibritin yavaşcça sönmesi de Tasi’nin elinin yanması da beni çokça tatmin etmiştir. Tatminden kastım gerginlik tabi. Her ne kadar hoş animasyonlar olsa da kibritimin azalması, ani bir harekette sönmesi ve yolu bulamayıp kibritim kalmayıncaya kadar defalarca kullanmam beni oyunu bıraktıracak kadar gerilime soktu. Kibritten başka önceki oyunlardan da gördüğümüz gaz lambası Tasi’nin bir başka ışık kaynağı olarak Rebirth’de yerini alıyor fakat gaz yağı sıkıntısı olduğundan pek kullanışlı olduğu söylenemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Riverbond: Bir Farklı Eğlence Dünyası

BULMACALAR ve GHOUL

Çoğu korku oyununda olduğu gibi Amnesia: Rebirth’de de bulmacalar oynanışa çeşitlilik katıyor. Başlarda keyif aldığım bulmacalar ilerleyen kısımlarda bana angarya iş gibi gelip istemeye istemeye çözmek zorunda kaldım. Bunun sebebi ilerleyen saatlerde tahmin edilebilir olup, çeşitliliğin artmamasına bağlıyorum. Korku oyunlarında gerilimi sadece karanlık ile tutmak pek mümkün gözükmüyor. Varyantları gibi Rebirth’de karanlıklardan korkmamızın asıl sebebini bize ‘’Ghoul’’lar olarak veriliyor. Peşimizden devamlı gelen bu insana benzer yaratıklar, ışık kullandığımız anda bizleri tespit edip korku seviyemizi yükseltir.

Amnesia: Rebirth

SONUÇ OLARAK

Amnesia: Rebirth, Frictional kalitesinden ödün vermeyerek oyun piyasasında yerini alıyor. Grafik yönünden başarılı bulduğum Rebirth atmosferi ile de beni dünyasına çekmeyi başarıyor. Gerilimi başarılı bir şekilde bize yaşatan, gerek hikayesi gerek içinde bulundurduğu gizemler doğrultusunda oyuncuların mutlaka tecrübe etmeleri gereken bir yapıt olarak görüyorum.

Amnesia: Rebirth Ne Kadar?

Amnesia: Rebirth Epic Games Fiyatı: Ücretsiz
Amnesia: Rebirth Steam Fiyatı: 50 TL
Amnesia: Rebirth PlayStation Store Fiyatı: 199 TL

Amnesia Rebirth Türkçe Fragman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu