Listeler

Açık Dünya Oyunlarında Bilmeniz Gereken 15 Mekanik

Oyuncu sayısının artması ve açık dünya oyunlarının Gta serisi etkeninden dolayı daha popüler olması, oyunların daha uzun sürecek biçimde tasarlanmasına, bu tasarım da bazı yenilikleri ve oyun mekaniklerini beraberinde getirdi. Özellikle bu türde açık dünya oyunlarının artması, bugün neredeyse her firmanın bir açık dünya oyun markası olması rekabeti beraberinde getirdi. İşte bu rekabetten doğan 15 oyun mekaniği.

Açık Dünya Oyunlarında Bilmeniz Gereken 15 Mekanik

1- Rehber Rüzgarlar – Ghost of Tsushima

Bir açık dünya samuray oyunu olan Ghost of Tsushima, genelde Assassin’s Creed oyunlarından aşina olduğumuz yoğun HUD görselleri kullanmak yerine oyuncuyu sürekli esen rüzgarlar rehberliğinde aktif görevinin gerektirdiği noktaya taşır. Herhangi bir HUD görseline sahip olmayan Ghost of Tsushima’da yönünüzü bulmak için yapmanız gereken tek şey rüzgarı takip etmektir.

2- Nemesis Sistemi – Shadow of Mordor / Shadow of War

Özellikle çıktığı yıllarda Nemesis sistemi ile büyük ses getiren Shadow of Mordor devam oyunu Shadow of War’da da bu sistemin üzerine bazı eklemeler yaptı, ve gelmişmiş versiyonunu bu oyunda da kullandı.

Nemesis sistemi gerçekten çok orijinal bir sistem olmak ile birlikte oyuncuya çıkan düşmanların oyun tarafından otomatik bir şekilde rastgele üretilmesi, ve bu karakterler ile her oyuncuya kendine özel bir deneyim yaşatılmasına dayanan bir mekaniktir.

Shadow War Steam Fiyatı 67 TL

3- İntikam Sistemi / Metal Gear Solid 5: Phantom Pain

Çıkış yaptığı yıllarda özellikle yapay zekası ile kendinden sıkça bahsettiren, efsane Metal Gear serisinin son oyunu Metal Gear Solid 5: Phantom Pain kendine has bir zorluk mekaniğine sahiptir. Oyunda herhangi bir zorluk seviyesi seçeneği bulunmaz. Bunun yerine düşmanların seviyeleri ve yanlarına aldıkları techizatlar sizin oyun stilinize göre şekillenir ve oyun gittikçe zorlaşır.

Metal Gear Solid 5: Phantom Pain Steam Fiyatı 55 TL

4- Tırmanma Sistemi / Legend of Zelda: Breath of the Wild

Onlarca orijinal mekaniğe ve yaratıcı sisteme sahip olan Nintendo Switch özel oyunu Legend of Zelda: Breath of the Wild kendine has bir tırmanma mekaniğine sahiptir. Sonrasında çok taklit edilen bu sistem ile karakter herhangi bir zemine belli bir süreliğine tutunabilir ve teknik olarak her noktaya tırmanabilir.

Açık dünya oyunları
Açık dünya oyunlarında Bilmeniz gereken 15 Mekanik
İlginizi çekebilir: Kingdom Hearts 4 Resmi Olarak Duyuruldu! 

5- Magnum Opus / Mad Max

Şaşırtıcı bir biçimde iyi çıkış yapan ve hala oynanan Mad Max geniş bir çöl haritasına sahiptir. Gerçek anlamda bir çölü hatırlatan bu haritada yolculuk etmek için Magnum Opus isimli sizin seçimleriniz ile şekillenen bir aracınız bulunur.

Mad Max Steam Fiyatı 55 TL

6- Ağ ile Gezme / Marvel’s Spider-Man

Spider-Man denince akıllara gelen ilk şey tabi ki ağ ile binadan binaya sallanmaktır. 2018’de Play Station 4 için özel olarak piyasaya çıkan Marvel’s Spider-Man ağ atma mekanikleri ile turnayı gözünden vuruyor.

Marvel’s Spider-Man PlayStation Store Fiyatı 249 TL 

7- Karakter Değişimi / Grand Theft Auto 5

Günümüzde hala yüz milyonlara ulaşan satış rakamları ile en büyük açık dünya oyunu olan Grand Theft Auto 5, ya da daha popüler ismi ile GTA 5 diğer oyunlarında olmayan bir karakter değişim mekaniğine sahiptir. Oyunda oynanabilir 3 karakter bulunur ve oyuncu istediği zaman bu karakterler arasında değişim yapabilir.

Grand Theft Auto 5 Steam Fiyatı 90 TL

8- Akıcı Dövüş Sistemi / Batman: Arkham City

Rocksteady’nin Arkham Asylum’da tohumlarını attığı ve Arkham City’de mükemmelleştirdiği akıcı dövüş sistemi özellikle o yıllarda birçok oyun tarafından kopyalanmıştı.

Batman: Arkham City Steam Fiyatı 31 TL

9- İnsanlık / Dark Souls

Zorluk seviyesi ve oyuncuya cehennem azabı yaşatması ile bilinen Dark Souls serisi, bu zorluğunun üzerine karakter öldüğünde canınızı yarıya indiren insanlık mekaniği ile sizleri çıldırtmak için yemin etmiş gibi.

Dark Souls Remastered Steam Fiyatı 119 TL

10- Müttefikler ve Seçimler / Fable

Özellikle seçim yaptırma yeniliği ile 2000li yılların başının ünlü oyunu Fable daha sonra bu sistemi bazı varyantlar ile yeni oyunları için de uyarladı.

Fable Anniversary Steam Fiyatı 15 Nisan’a Kadar %75 İndirim ile 13.75 TL

11- Soruşturma / L.A. Noire

Rockstar Games’in detektiflik oyunu L.A. Noire suçluları yüz ifadelerine göre sorguladığınız orijinal bir oyun mekaniğine sahiptir.

L.A. Noire Steam Fiyatı 114 TL

12- Kaos Puanlaması / Just Cause 2

Play Station 3 döneminin efsane oyunu Just Cause 2 parçalanabilir bir çevreye ve bu çevreyi parçaladıkça puan kazandığınız bir sisteme sahip.

Just Cause 2 Steam Fiyatı 22.99 TL

13- Kendi Alanını Kur / Fallout 4

Sonrasında Fallout 76’ya geliştirilmiş bir versiyonu uygulanan bu sistem adından da anlaşıldığı gibi kendi bölgenizi kurmanıza ve geliştirmenize olanak tanır.

Fallout 4 Steam Fiyatı 109 TL

14- Çete Savaşları / Grand Theft Auto: San Andreas

PS2 döneminin efsane oyunu GTA: San Andreas’da çete savaşları ile haritada kendi alanını büyütme mekaniklerini hatırlamayan herhalde yoktur. Başka hiçbir GTA oyununda olmayan bu mekanik San Andreas’ı özel yapan faktörlerden sadece bir tanesi.

Açık dünya oyunları
Açık dünya oyunlarında Bilmeniz gereken 15 Mekanik

15- Kendi Hikayeni Yaz / Mount & Blade

Harita ve karakterler sizin seçimlerinize göre şekillenir ve bu oyunun en vurucu noktası olarak bilinir.

Mount & Blade Warband Steam Fiyatı 29.99 TL
Mount & Blade Bannerlord Steam Fiyatı 149.99 TL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu